18.06.2008 19:30 .
"Toistaiseksi ei ole olemassa kansainvälistä standardia, joka määrittäisi, miten verkkovideotuotteet, eli kamerat, videolähettimet ja videonhallintajärjestelmät viestivät keskenään. Tavoitteemme on, että uusi standardi kattaisi esimerkiksi videosuoratoiston, laitteiden skannauksen, älykkäiden metatietojen ja muiden vastaavien määritysten liitännät", kertoo Margareta Lantz Axisilta.
Standardin kehys tullaan julkaisemaan lokakuussa 2008 turva-alan messuilla Essenissä Saksassa.
Axis, Bosch ja Sony perustavat myös vuoden 2008 loppupuolella avoimen foorumin kaikille yrityksille ja ryhmille, jotka haluavat osallistua standardointityöhön. Foorumi pyrkii muun muassa sopimaan siitä, miten uutta tekniikkaa pitäisi ottaa käyttöön.
Kuvassa johtaja Matt Soga (vasemmalla) Sony Corporationilta, varatoimitusjohtaja Gert van Iperen Bosch Security Systemsilta ja pääjohtaja Ray Mauritsson Axis Communicationsilta. Kolmikko toivottaa kaikki standardoimisesta kiinnostuneet mukaan uuteen avoimeen foorumiin.