Tilaa Turvallisuus-lehden uutiset RSS-syötteenä

Uutiset

(esim. DVD)

29.11.2007 18:25 Lauri Kotilainen

Tallennin sallii kameroiden sekoittamisen

AverMedian hybriditallentimissa on vapaasti valittavat kanavapaikat analogisille kameroille ja ip-kameroille. Tarjolla on tallentimia nelikanavaisesta 32-kanavaiseen. Esimerkiksi SA6000E Pro -hybriditallentimessa on 16 videokanavaa, 16 audiokanavaa, mpeg4- ja H.264-tallennusformaatit, reaaliaikainen tallennus 25 kuvaa sekunnissa jokaiselta kameralta, ja jopa kolmen teratavun tallennuskapasiteetti.

Tallentimessa on sisäänrakennettu dvd-rw-tallennin kuusi usb-liitintä, sekä hyvät verkko- ja etäkäyttöominaisuudet. Tallennin tukee ptz- ja megapixelikameroita. Erikoisuutena on laitteen etupaneelissa kosketusohjain eri toimintojen käsikäyttöön. Valikot toimivat myös suomeksi.

Lisätietoa: Fin-Alert Electronics Oy, myynti, puh. 010 8328 200, www.finalert.fi

29.11.2007 18:23 Lauri Kotilainen

Valvontakamera vaativiin valaistusoloihin

GE Securityn UltraView Ktc-Xp3 on huippukamera erittäin vaativiin valaistusolosuhteisiin.

Kamera mahdollistaa kohteen tarkan tunnistamisen kirkkaasta vastavalosta huolimatta. Kamera käsittelee ja korjaa jokaista pikseliä yksitellen, poistaen varjoja ja liian kirkkaita kohtia kuvasta. Tämän vuoksi kamera soveltuukin erittäin riskialttiisiin kohteisiin, kuten pankkeihin. Kamera osaa myös säätää omaa toimintaansa lämpötilojen muuttuessa. Täysin automatisoitu järjestelmä pystyy kuvaamaan 0,5 luksin valaistuksessa.

Lisätietoa: GE Security Oy, puh. 010 39411, www.gesecurity.fi

29.11.2007 18:22 Lauri Kotilainen

Ovipuhelinjärjestelmä kerrostaloihin

Perusjärjestelmä on tarkoitettu 48 asunnolle, mutta sen voi laajentaa 500 asuntoon.

Laitteisto kytketään kahdella tai neljällä johtimella ja ohjelmoidaan tietokoneeseen. Airphone-ovipuhelinjärjestelmässä on ilman kuuloketta toimiva huonekoje, jossa on tarkka värikuvaruutu. Huonekojeita voi olla korkeintaan neljä kappaletta asuntoa kohti.

Ovikojeissa on joko digitaalinen nimenselaus tai huoneistokohtaiset soittopainikkeet. Kojeiden etulevyt ovat ilkivallan kestävää sinkkipainevalua. Led-valolla varustettu kamera lähettää värikuvan huonekojeisiin kaikkina vuorokaudenaikoina.

Lisätietoa: Hedengren Security, Tom Westerlund, (09) 682 8444, www.hedengrensecurity.fi

29.11.2007 18:20 Lauri Kotilainen

Valvontatyökalu kuin auton mittaristo

Clavister PinPoint on auton mittaristoa muistuttava turvallisuustapahtumien seurantatyökalu kaikille Clavisterin tietoturvatuotteille. Sillä voidaan monitoroida verkon tapahtumia oman valinnan mukaan. Esimerkiksi voidaan valita välitön analyysi Internetin käytöstä, antivirus- ja haittaohjelma-skannauksesta, palautetta tunkeutumisenestosta ja kuva voip-liikenteen tilastoista.

Kaikki Clavisterin rekisteröityneet käyttäjät saavat ohjelmiston veloituksetta. Se on ladattavissa osoitteessa www.clavister.com. Työkalu vaatii toimiakseen Clavister CorePlus version 8.80.02 tai uudemman. Mittaristo on käyttäjän täysin räätälöitävissä omien tarpeiden mukaan.

Lisätietoa: Clavister Finland, Viggo Löfgrén, puh. 0207 401 711, www.clavister.com

29.11.2007 18:18 Lauri Kotilainen

Yhdistetty paloilmoitin- ja turvavalojärjestelmä

Prodex EML -monivalvontakeskuksessa on yhdistettynä paloilmoitin- ja turvavalojärjestelmä. Keskuksen paloilmoitinosa on toteutettu noudattaen EN54-määräyksiä ja turvavalo-osuus on rakennettu täyttämään EN-standardit.

Järjestelmä koostuu suursilmukaan asennetuista Hedengren Securityn monivalvontakeskuksista, Hochiki ltd:n paloilmaisimista ja Neptolux Oy:n led-pohjaisista opaste- ja turvavaloista. Järjestelmä testaa koko ajan silmukassa olevia ilmaisimia ja valopisteitä. Näin tehdään automaattisesti lakisääteiset määräaikakokeilut EN50172-standardin mukaisesti. Opaste- ja turvavalot toimivat häiriötilanteessa omilla valopistekohtaisilla akuillaan.

Lisätietoa: Hedengren Security ja Neptolux Oy, Christer Sivén, tai Harri Hainari (09) 682 8444, www.hedengrensecurity.fi

01.10.2007 08:15 Toimitus

GE Security avasi Helsinkiin Pro Express -turvallisuusmyymälän

GE Security muutti Helsingin Elimäenkadulle vuonna 2005. Nyt GE-taloon on avattu GE Security Pro Express -noutopiste, josta on tarkoitus kehittää ammattilaisten yhden pysähdyksen turvamyymälä.

"Pro Express on erityisesti pk-asentajillemme suunnattu palvelu. Sen toiminta-ajatus on, että asentajamme ja myös muut asiakkaamme pääsevät suoraan omilla kulkukorteillaan noutolokeroihinsa turvamyymälän sulkeuduttuakin. Periaatteessa asiakkaat voivat tulla pisteeseen kello 20 asti, mutta tarvittaessa vielä tämänkin jälkeen", kertoo Ge Securityn Suomen maajohtaja Aki Pelkonen (kuvassa vasemmalla. Hän muistuttaa, että palvelu on ainut laatuaan Suomessa.

Uudessa noutopisteessä on myös erillinen alue mallilaitteille. Siihen asiakkaat pääsevät myymälän aukioloaikana.

"He voivat tuoda mukanaan myös omia asiakkaitaan", Pelkonen kertoo. "Henkilökuntaamme on paikalla, ja he opastavat järjestelmien ja laitteiden ominaisuuksissa, sekä antavat teknistä neuvontaa."

Aki Pelkonen korostaa, että juuri neuvonta ja tuki ovat Pro Express -palveluiden ydin.

Helsingissä avattu Pro Express -noutopiste on järjestyksessä toinen. Ensimmäinen piste avattiin toukokuun lopussa Pariisissa. GE Securityn Euroopan myyntijohtaja Otto de Bont (kuvassa oikealla) kertoo, että vuoden 2007 aikana avataan vielä neljä uutta pistettä Euroopassa. Ensi vuonna on tarkoitus avata yksi Pro Express kuukausittain.

01.10.2007 08:13 Toimitus

Terveysmaali tuhoaa sairaalabakteerit ja haitalliset itiöt

Microvitan-terveysmaaleilla on ainoina maailmassa QualityLabs BT:n todistus antimikrobisesta vaikutuksestaan. Se tarkoittaa esimerkiksi sitä, että maali pystyy tuhoamaan terveydelle haitalliset bakteerit, sienet ja muut orgaaniset valkuaisaineyhdisteet sekä kiinteistöjen ulko- että sisätilojen kosketuspinnoilta.

Microvitan-maalit on jalostettu SimoTherm Gmbh:n innovaatio- ja kehityskeskuksessa Friedrichrodassa Saksassa.

Maalien vaikuttava ainesosa MikroSilver BG yhdessä eräiden muiden aineiden kanssa hajottaa taudinaiheuttajat monilla eri vaikutusmekanismeilla. Ne esimerkiksi estävät solujen jakaantumisen ja deaktivoivat proteiinit. Näin bakteerien on lähes mahdoton päästä tekemään tuhotöitään.

Uusien terveysmaalien antimikrobinen vaikutus on erittäin pitkäikäinen. MikroSilver BG on puhdasta jalostettua ympäristöystävällistä hopeaa, eikä sillä tiedetä olevan haittavaikutuksia. Miellyttäviä sivuvaikutuksia sen sijaan tiedetään olevan: esimerkiksi epämiellyttävät hajut, kuten savukkeenpolton aiheuttamat hajut, poistuvat. Terveysmaaleista on erittäin merkittävää etua sairaaloiden kamppailussa sairaalabakteereita vastaan.

Myös elintarviketeollisuudessa, kuljetusliikenteessä, eläinlääkinnässä, armeijassa, lastentarhoissa ja vanhainkodeissa saavutetaan terveysmaalien ansiosta terveellisempi ympäristö. SimoTherm Gmbh:n innovaatio- ja kehityskeskuksessa tehdään parasta aikaa työtä myös sairaaloissa käytettävien sänkypatjojen polyuretaanivaahdon kehittämiseksi antimikrobiseksi.

Lisätietoa: SimoTherm GmbH, Am Steinforst 599894 ,Friedrichroda, Germany, puh. 00-49-3623-36410

01.10.2007 08:11 Toimitus

Encore Ympäristöpalvelu Oy on ostanut Vaasassa toimivan Oy Vaasa Ekopress Ab:n tietoturvapalveluliiketoiminnan.

Kaupan yhteydessä Encore Ympäristöpalvelu saa myös oikeuden käyttää Ekopress-tuotemerkkiä. Kauppa astui voimaan 1.9.2007, ja Encore Ympäristöpalveluun siirtyy kaksi Vaasa Ekopressissä työskentelevää henkilöä.

Encore Ympäristöpalvelu markkinoi ja myy erilaisia kierrätys- ja jätehuoltopalveluja. Sen tietoturvapalvelu noutaa ja tuhoaa luottamuksellista aineistoa: paperia, sähköisiä tallennusvälineitä, kiintolevyjä, sähkö- ja elektroniikkaromua sekä muita tuhottavia materiaaleja, kuten työvaatteita ja myyntipakkauksia. Lukukelvoton paperisilppu toimitetaan paperiteollisuuden raaka-aineeksi, ja muovikalvot, levykkeet, cd-levyt, mikrofilmit joko murskataan tai viedään hävitettäväksi valvottuun polttoprosessiin. Murskatut kiintolevyt päätyvät uusioraaka-aineeksi.

Encore Ympäristöpalvelu on Paperinkeräys Oy:n tytäryhtiö, ja se työllistää noin 60 henkilöä. Yrityksen liikevaihto vuonna 2006 oli 8,4 miljoonaa euroa.

01.10.2007 08:11 Toimitus

Kameravalvontaa palveluna yritykseen ja kotiin

Tampereen Puhelin Oy on tuonut markkinoille uudentyyppisen kameravalvontapalvelun, joka sopii sekä kuluttaja- että yritysasiakkaille. Tampereen Puhelimen ja Demon Turvallisuus Oy:n kehittämässä kameravalvontapalvelussa käytetään kuvien siirtämiseen internet-yhteyttä, joka on jo lähes jokaisessa kodissa ja yrityksessä.

Tampereen Puhelimen kameravalvontapalveluun voidaan liittää yksi tai useampi kamera. Kuvat tallentuvat aina suojatulle ja varmistetulle etäpalvelimelle. Valvontakuvaa voi katsoa ajasta ja paikasta riippumatta nettiselaimen kautta. Tallennettua kuvaa voi siirtää myös kolmannelle taholle, esimerkiksi poliisille.

Lisätietoa: Tampereen Puhelin Oy, Niila Ivari, puh. 044 0474485, www.tampereenpuhelin.fi

01.10.2007 08:09 Toimitus

Tietoturva Oy parantamaan tietoturvamateriaalin keräystä, kuljetusta ja käsittelyä

Yritysten ja yhteisöjen tietoturvamateriaalien käsittelyä varten on perustettu uusi yritys, Suomen Tietoturva Oy. Se keskittyy parantamaan asiakkaidensa tietosuojaa erityisesti tietoturvamateriaalien osalta.

Uuden yrityksen toimialaan kuuluu toimistopaperien, arkistojen, tallenteiden, tietokoneiden, prototyyppien ja poistettavien tuotantoerien keräys, kuljetus ja käsittely.

Suomen Tietoturvan kehitysjohtajan Marko Jalosen (kuvassa) mukaan yrityksissä ymmärretään sähköisessä muodossa olevan tiedon turvaaminen hyvin, mutta materiaalien osalta asenteissa on parantamisen varaa.

”Palomuurit ovat kunnossa, mutta tietovuotoa saattaa aiheuttaa väärään paikkaan jäänyt tuloste tai jäteastiaan päätynyt prototyyppi”, Jalonen huomauttaa.

”Tietoturvakartoituksen avulla materiaaleihin liittyvät tietosuoja-asiat linkitetään osaksi asiakkaan muuta tietoturvatoimintaa ja kiinteistöhuoltoa. Tarjoamme käsittelyratkaisuja kaikille materiaaleille, jotka voidaan määritellä tietoturvariskiksi. Näkymät tietoturvapalvelujen kysynnälle ovat hyvät”, Jalonen uskoo.

Yrityksen päätoimipaikka on Forssan Envitech-alueella. Tuhotut materiaalit kierrätetään luottamuksellisesti takaisin materiaalikiertoon.


Edellinen 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Seuraava