Tilaa Turvallisuus-lehden uutiset RSS-syötteenä

Turvallisuus-lehden uutissivu

(esim. DVD)

09.06.2010 21:17 Toimitus

Ip-valvontaratkaisuja pk-yrityksille

Tietoverkkoratkaisuistaan tunnettu D-Link on julkistanut sarjan edullisia ulko- ja sisätiloihin tarkoitettuja valvontakameroita.

Yritykset ja koulut voivat valvoa niillä tilojaan ilman varsinaista ylläpitoa. D-Link Secure Center –valvontajärjestelmä tarjoaa neljä valvontavaihtoehtoa. Ip-pohjainen ratkaisu on helppo liittää olemassa olevaan tietoverkkoon.

Järjestelmiin sisältyy 2–4 kameraa, verkkovideotallennin sekä valvontaohjelmisto. Tallennettujen valvontavideoiden katselu, tilanteiden haku ja materiaalien siirtäminen on helppoa selainpohjaisen käyttöliittymän avulla.

Lisätietoa: D-Link, Anna Lönnqvist, puh. +46 8 564 619 18

20.04.2010 19:10 Toimitus

PRODEX FireLux palkittiin innovatiivisuudesta: Hedengren Security panostaa tuotekehitykseen

Hedengren Security pärjäsi vuoden 2009 taantumassa hyvin. Yhtiön liikevaihto laski vain hivenen vuoteen 2008 verrattuna.

"Muutos aikaisempaan oli se, että toteutettujen järjestelmien euromääräinen arvo laski", toimitusjohtaja Kauko Pirskanen kertoo.

Hänen mukaansa Hedengren Security kasvatti markkinaosuuksiaan useilla sektoreilla.

"Erityisen hyvän jalansijan on saanut integroitu paloilmoitin- ja turvavalojärjestelmämme PRODEX EML. Tänä vuonna se on lanseerattu nimellä PRODEX FireLux, ja kaikki sen tuotteet ovat EN54-hyväksyttyjä. Erityisesti mainittakoon, että opaste- ja turvavalot täyttävät standardit EN54-14 ja EN50172. Järjestelmä sai Jyväskylän Sähkö, Tele, Valo ja AV 2010 -messuilla kunniamaininnan innovatiivisuudesta."

Kauko Pirskanen muistuttaa, että taantuma ei vielä ohi, vaikka positiivisia signaaleja kuullaan.

"Jatkamme kehitystoimintaamme. Turvallisuusalan yritykset pääsevät jälkijunassa nauttimaan nousukauden hedelmistä, todennäköisesti puolen vuoden viiveellä. Siihen asti markkinaosuuksista taistellaan entistä kiivaammin. Vuosi 2010 ei tule olemaan helppo, mutta ainakin meillä on vakaa usko siihen, että uudistetuilla tuotteilla, hyvällä jälleenmyyjäverkolla ja yhteistyökumppaneilla asiakkaamme tulevat saamaan hyvää palvelua ja ratkaisuja myös tänä vuonna."

Integroitu paloilmoitin- ja turvavalojärjestelmämme PRODEX FireLux sai Sähkö, Tele, Valo ja AV 2010 –messuilla kunniamaininnan innovatiivisuudesta, kertoo Hedengren Securityn toimitusjohtaja Kauko Pirskanen.

20.04.2010 19:08 Toimitus

Käsite "pilvipalvelut" tarkoittaa, että it-palvelu tai ohjelmisto ei toimi käyttäjän tietokoneessa tai palvelimella, vaan jossain kaukana, pilveksi piirretyn tietoverkon uumenissa.

"Yritykset ovat siirtäneet kriittisiä toimintojaan verkkoon ja luoneet näin uuden turvallisuusongelman", sanoo toimitusjohtaja Timo Kuokka espoolaisesta Nordic Lan&Wan Communicationista. Yhtiö on siksi ryhtynyt Suomen ensimmäiseksi turvallisuusoperaattoriksi.

"Turvallisuusoperaattori käyttää teleoperaattoreiden tarjoamia teleyhteyksiä. Niiden päälle rakennetaan turvattu käyttöympäristö", Kuokka kuvailee. "Rakennamme siis tietoverkon sisälle virtuaalisen turvallisuusverkon, eli pilven sisään turvallisen pilven."

"Ajatellaanpa asiaa näin. Lahtelaisen asiakkaamme edustaja menee Saksaan ja ottaa sieltä yhteyden Englannissa toimivaan pilvipalveluun. Me varmistamme sen, että henkilö on juuri hän, että hänellä on lupa käyttää palvelua, ja että palvelu on oikea", Kuokka kuvailee.

Hän kertoo, että Lan&Wan toimii jo turvallisuusoperaattorina merkittäville asiakkaille kuten Finnair, UPM Kymmene, Sovella, Itella, sekä joukko muita yrityksiä ja kaupunkeja.

20.04.2010 19:08 Toimitus

Vuonna 2009 suomalainen AM Security, ruotsalainen Samsäk, tanskalainen Låsegruppen ja norjalainen Trade Security perustivat yhteisen yrityksen, COSEC Nordicin. Idea oli, että uusi yritys voisi tarjota laajan verkostonsa turvin tuotteitaan ja palveluitaan asiakkailleen kaikissa neljässä Pohjoismaassa. Suuremmat markkinat takaisivat asiakkaille suuremmat edut. Nyt yhtiö on jo laajentumassa Baltiaan.

COSEC Nordicia Suomessa edustavan Tarja Oikarisen mukaan yrityksen perustamisen alkuperäinen idea oli, että yhtiö voisi tarjota asiakkailleen palveluita ja tuotteita kaikissa neljässä Pohjoismaassa. Silloin maiden yhteenlasketut markkinat ovat suuremmat kuin yksittäisen maan omat markkinat. Idea on ollut hyvä, sillä nyt COSEC Nordic on jo laajentumassa Baltiaan.

"Mitä isommat markkinat, sen suuremmat edut asiakkaillemme", Tarja Oikarinen kertoo. Hän muistuttaa, että yhtiön asiakkaita ovat kaikissa Pohjoismaissa turvallisuusalan merkittävimmät tavarantoimittajat, sekä turvaurakointia harjoittavat asennusliikkeet.

"Ison verkostomme turvin pystymme nyt levittämään lukituksen ja turvaurakoinnin tuotteita ja palveluita paljon laajemmin kuin pelkästään Suomen markkinoilla olisi mahdollista. Lisäksi meillä on iso myyntiorganisaatio", Tarja Oikarinen sanoo.

Yhtiön neljällä perustajayrityksellä on ympäri Pohjoismaita yhteensä 62 toimipistettä ja 76 yhteistyöyritystä. Työntekijöitä on 650, ja liikevaihto on sata miljoonaa euroa.

"Käynnistimme tämän vuoden alusta myös koulutuspalvelut sekä koulutuksen kehittämisen yhteistyössä tavarantoimittajiemme kanssa. Aiomme panostaa yhteiseen konseptiin sekä tuotteissa että palveluissa", Oikarinen lupaa.

20.04.2010 19:07 Toimitus

Yhdeksän kymmenestä kauppiaasta kokee, että videovalvonnan ansiosta varkaudet ja ryöstöt ovat vähentyneet ja henkilökunnan turvallisuus on parantunut. Tämä ilmenee Ruotsin kauppakamarin ja Axis Communicationsin Ruotsin vähittäismyynti-instituutilla teettämästä tutkimuksesta.

"Tutkimus osoittaa, että kauppiaat ovat erittäin kiinnostuneita kameravalvonnasta ja turvallisuuskysymyksistä. Jälleenmyyjät tarvitsevat liikkeiden valvontajärjestelmien valintaan tietoa ja tukea päätöksentekoa varten. Haluamme jäseniemme tuntevan uuden teknologian hyödyt", kertoo turvallisuuspäällikkö Dick Malmlund Ruotsin kauppakamarista.

Tutkimuksen mukaan tärkeimpiä syitä valvontakameroiden asentamiseen ovat varkauksien, ryöstöjen ja näpistysten estäminen tai havaitseminen ja henkilökunnan turvallisuuden lisääminen.

66 prosenttia valvontajärjestelmän asentaneista kauppiaista koki henkilökunnan turvallisuuden parantuneen, ja yli puolet ilmoitti varkauksien, ryöstöjen ja näpistysten vähentyneen.

Lähes 60 prosenttia kertoi, etteivät he ole kokeneet valvonnalla olleen mitään haittavaikutuksia. Kolme kymmenestä haastatellusta piti kuitenkin valvontakuvan laatua huonona.

Axis Communicationsin Pohjoismaiden ja Iso-Britannian aluepäällikkö Phil Doyle muistuttaa, että videovalvonnasta voi olla monenlaista hyötyä liiketoiminnalle. Kuitenkin vastaajista vain harvat käyttivät järjestelmän lisäarvotoimintoja, kuten henkilölaskentaa, kuumien ja kylmien alueiden tunnistusta tai liikkeessä oleskeluajan ja jonotusajan mittausta.

"Puolet vastaajista oli kuitenkin kiinnostunut tietämään lisää näiden toimintojen hyödyistä heidän liiketoiminnalleen", Doyle kertoo.

20.04.2010 19:06 Toimitus

Rovaniemeläinen Seniortek Oy ja tuusulalainen Turvakolmio Oy ovat allekirjoittaneet hoitolaitosten valvonta- ja turvajärjestelmien myymistä ja toimittamista koskevan lisenssisopimuksen. Sen mukaan Turvakolmio ryhtyy myymään ja toimittamaan Seniortekin kehittämää, patentoimaa ja InnoSuomi-palkittua hoitolaitosten valvonta- ja turvajärjestelmää koko Suomen alueella.

"Senioriturva-ratkaisu yhdistää ensimmäistä kertaa eri valvonta- ja hälytysjärjestelmät sekä hoitajakutsun yhdeksi helppokäyttöiseksi kokonaisuudeksi. Sitä voidaan hallita vaivattomasti joko it-verkon yli tai langattomilla Dect-puhelimilla", kertoo Turvakolmion toimitusjohtaja Timo Lehtinen.

Seniortek Oy:n toimitusjohtaja Pasi Nurmela on tyytyväinen yhteistyösopimukseen. "Turvakolmio on yksi Suomen halutuimmista kumppaneista alallaan."

Nurmelan mukaan Senioriturva-ratkaisu on ollut menestys.

"Tälläkin hetkellä pelkästään Savon seudulle on viisi toimitusta työn alla."

20.04.2010 19:05 Toimitus

Anvia-konsernin turvaliiketoiminta-alue Anvia Securi Oy on ostanut Kuusamon Lukkopalvelu Oy:n koko osakekannan.

"Kuusamon Lukkopalvelu antaa meille entistä paremman mahdollisuuden toimittaa kokonaisvaltaisia lukitus- ja turvapalveluita koko Oulun Läänin alueelle. Lisäksi palveluverkostomme paranee", kertoo Anvia Securi Oy:n toimitusjohtaja Leo Höykinpuro.

Kuusamon Lukkopalvelu Oy on toiminut vuodesta 199, ja sen palvelut kattavat lukitukset, oviautomatiikan, turvatekniikan ratkaisujen myynnin sekä asennuspalvelut. Yritys työllistää neljä henkilöä. Liikevaihto vuonna 2009 oli 1,1 miljoonaa euroa.

20.04.2010 18:36 Toimitus

Koeseinä ei edes mustunut koepoltossa: Palamaton jätekatos suojaa lähiseinät tulipalolta

Suomessa tapahtuu vuosittain yli kaksituhatta jätekatospaloa, joista suuri osa on tahallaan sytytettyjä. Palot aiheuttavat merkittäviä vahinkoja kiinteistölle.

Loimaalainen Markku Peltola alkoi muutamia vuosia sitten kehittää palamattomia jätekatoksia vastavedoksi tuhopoltoille.

"Varsinkaan vanhoissa kaupunkien puutalokortteleissa ei pihamaalla ole tilaa noudattaa roska-astioiden ohjeistettuja suojaetäisyyksiä rakennuksista. Siksi roska- ja jätekatokset ovat rakennusten seinissä kiinni", Peltola kertoo.

Markku Peltola myi palamattoman jätekatoksen valmistusoikeudet muutamia vuosia sitten Paimion Teräsasennus Oy:lle.

"Pates FirEnd -nimen saanutta tuotetta on kehitetty edelleen. Palamatonta jätekatosta on testattu polttokokeella Kuopion Pelastusopistolla kolme vuotta sitten. Polttokokeet tehtiin uudelleen ja tarkemmin mittauksin Varsinais-Suomen Pelastuslaitoksen avustuksella Kaarinassa viime syyskuussa", Peltola kertoo.

Kokeen tulokset ovat vakuuttavia. Kaksi etupäässä muoviroskalla täytettyä 600 litran muovista roskasäiliötä paloi palamattomassa katoksessa rajusti loppuun aivan puisen koeseinän vieressä yli 20 minuuttia, eikä seinä edes mustunut. Vertailun vuoksi poltetut, katoksettomat roska-astiat sekä palavasta materiaalista tehtyyn katokseen sijoitetut roskikset täytyi koetta valvovien palomiesten sammuttaa jo 5–6 minuutin jälkeen. Takana ollut puinen koeseinä syttyi silloin täyteen roihuun.

Lisätietoa: Paimion Teräsasennus Oy, puh. (02) 4706 870, www.paimionterasasennus.com

20.04.2010 18:34 Toimitus

Ovipuhelinjärjestelmä kootaan moduuleista

Terraneo-ovipuhelinjärjestelmien maahantuonti varaosapalveluineen siirtyi vuoden alussa Pelco Finlandilta Elkesan Oy:lle. Ennestään Elkesan on tuonut maahan Acetin ja Amplyvoxin ovipuhelimia.

Kuvan alumiininen painiketaulu on Bticino Terraneon Sfera-painiketaulusarjaa, tässä tapauksella kymmenen painikkeen versio. Modulaarinen painiketaulu kootaan erillisistä toimintamoduuleista, joita ovat esimerkiksi puheyksikkö, kamera ja painikeyksikkö.

Järjestelmät ovat digitaalisia ja kaksilankaisia, joten sekä puhe-, että videojärjestelmä on kaksijohtiminen.

Kuvan tyhjä peitelevy voidaan korvata esimerkiksi kameralla.

Lisätietoa: Elkesan Oy, puh. 040 545 7799, www.elkesan.fi

20.04.2010 18:32 Toimitus

Tarkka kahden megapikselin valvontakamera

Planetin uusi kahden megapoikselin valvontakamera on entistä tarkempi.

Pienikokoinen Planetica-HM125 noudattaa PoE-virransyöttöstandardia, eli saa käyttövirtansa Ethernet-kaapelia pitkin. Kamera käyttää myös uusinta H.264-videopakkaustandardia. Valvontakameran suositushinta on veroineen 399 euroa.

Lisätietoa: Microdata Finland Oy, puh. (09) 4247 4900, www.microdata.fi


Edellinen 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 Seuraava

Turvallisuusalan vuosikirja
Hallitse yrityksesi turvallisuusriskit